Riteņbraukšanas dzīvesstils

Ir sācies jauns gads, un kā jau daudziem, nepieciešams sākt pildīt savas apņemšanās. Riteņbraukšana var kļūt par tavu dzīvesveidu, kurā var iegūt pozitīvas emocijas, veselīgu dzīvi un labi pavadītu laiku. Tas var kļūt par hobiju, kurā nav jāiegulda pārāk daudz līdzekļi, kā vien jāiegādājas velosipēds. Kādi ir vieglākie veidi, kā uzsākt savu riteņbraukšanas dzīvesveidu?

Neatkarīgi no tā, vai vienmēr esi bijis nopietns velosipēdu izmantotājs, vai tikai tā ir maza aizraušanās, lai ik pa laikam palīdzētu sev palikt formā – tu vari riteņbraukšanu izmantot izdevīgā veidā. Nav svarīgi, cik tālu tu nobrauc, cik kalorijas sadedzini un cik ilgi pavadi uz velosipēda – sāc to pārvērst par dzīvesstilu. Tu vari pavadīt brīvdienas, lai apbrauktu apkārt pa savu tuvāko kvartālu, aizbrauktu līdz lielveikalam, aizbrauktu ciemos pie draugiem. Lai braukšanu padarītu interesantāku, ik pa laikam var nomainīt savus braukšanas maršrutus, pievienot kādu papildus līkumu un pagriezienu, lai redzētu daudz vairāk no apkārtnes.

Ja tu mēdz pavadīt savas nedēļas nogales un vakarus iekštelpās, tad drīz vien var izjust nomāktību, vientulību un diskomfortu pašam ar sevi, jo ilgstošs saules gaismas trūkums var ietekmēt D vitamīna līmeni organismā, kas nomāc tavu labsajūtu. Protams, šādas izjūtas visbiežāk ir ziemas periodā, kad ātri vien paliek tumšs, un faktiski nav iespējams iegūt dienas gaismu, jo gaišo laiku pavadi darbā. Taču tev jāapzinās, ka D vitamīna trūkums ne vien izraisa slikta garastāvokļa veidošanos, bet arī saistīts ar sirds slimību veidošanos, vēža un ģenētisko slimību, piemēram, veicināšanu. Vasarā, un laikā, kad vien ir brīvs – dodies ārā un nodarbojies ar fiziskām aktivitātēm.

Pastāv arī dažādas disciplīnas, kurās varētu iesaistīties:

 • kalnu riteņbraukšana
 • velokross
 • grants braukšana
 • mežu taku ceļi un daudz citas virsmas

Riteņbraukšana sniedz cilvēkam brīvības sajūtu. Tu vari doties kur un kad to vēlies, jo velosipēdam ir laba īpašība – ar to var pārvietoties praktiski jebkur. Tad, kad ir grūti mīties, var nokāpt nost un nedaudz izstaigājoties stumt pie rokas. Tāpat var pārvarēt arī grāvjus, paceļoti savu riteni uz rokas. Piekritīsiet, ka tas viss nebūtu iespējams, ja brauktu ar automašīnu. Tāpēc uzskatu, ka ikvienam vajadzētu iemācīties braukt ar velosipēdu. Tā ir lieta, kuru iemācoties, iemaņas nekad nepazudīs.

Gandrīz visi no mums ir iemācījušies braukt ar velosipēdu jau bērnībā. Lielākā daļa pat ļoti labi atceras savu pirmo reizi uz velosipēda sēdekļa. Sākot no bērnu kājas, cilvēki nepārstāj lietot šo pārvietošanās līdzekli pat līdz saviem 80, 90 gadiem. Jautāsiet, kā tādā vecumā var nodarboties ar tik aktīvu sporta veidu kā riteņbraukšana? Ja cilvēks katru dienu regulāri nodarbojas ar riteņbraukšanu, un nomin apmēram 15 kilometrus, viņš var samazināt risku saslimt ar sirds slimībām, pat līdz 50%. Braucot ar velosipēdu, cilvēks uzlabo savu imūnsistēmu un tāpēc arvien mazāk saslimst ar saaukstēšanos un infekcijas slimībām. Jau evolucionāri mēs esam fiziski aktīvas būtnes, tāpēc mūsu bioloģija strādā daudz efektīvāk kā mēs paši.

Turklāt, riteņbraukšana ir lielisks veids kā ietaupīt naudu un atlikt lieliem finansiāliem mērķiem. Tu ietaupi naudu nepērkot autobusā biļetes, nemaksājot par degvielu, neieliksiet daudz līdzekļus remontos, nodokļos un daudz citās lietās. Protams, ik pa laikam arī velosipēdam nepieciešama tehniskā apskate, taču naudas ziņā tas šā vai tā būs daudz lētāk. Laikā, kad uz ielas valdīs sastrēgumi, ar velosipēdu tu daudz ātrāk tiksi uz konkrēto vietu. Taču jāatceras, ka daudzās valstīs ir aizliegts braukt pa gājējiem domātiem trotuāriem.

Ēdieni, kuri patiesībā nav veselīgi

Laikā, kad centies nodarboties ar fiziskām aktivitātēm un uzlabot ķermeņa izskatu, uzturam ir liela nozīme. Kad runa ir par pārtiku, mēs varam pazust plašajā informācijas apjomā, kas ir ļoti pretrunīgas kviklån. Mārketinga reklāmas bombardē mūsu smadzenes, lai mēs iegādātos daudz vairāk mazu-tauku-satura ēdienus, dabīgus, bez cukura. Taču, kas patiesībā ir labs mūsu organismam, kad nodarbojamies ar sportu? Nosaukšu dažus no produktiem, kuri patiesībā nav nemaz tik veselīgi, kā mēs gribētu domāt.

Salāti (Dažreiz)
Salāti ir kļuvuši par pamatu daudzās fitnesa orientētās maltītēs. Taču, neskatoties uz lielo spiedienu fitnesa dzīvē, salātus var atrast arī visus ātrās ēdināšanas restorānos, gandrīz katrā ēdienā. Tāpēc pavisam viegli būtu pieņemt domu, ka viņi ir paši veselīgākie ēdieni šajos restorānos, bet, nezinot to patiesos komponentus, mēs varam viegli maldīties. Mērces, kuras tiek pievienotas šādos salātos, satur tik daudz kalorijas, ka pat liekas, ka apēst vienu burgeri būtu daudz mazāka skāde. Apmēram vienos šādos ātrā ēdināšanas restorānā ir 1450 kalorijas, kas nemaz nav mazs skaitlis.

Žāvēti augļi
Žāvēti augļi šķiet ir pavisam nevainīgas uzkodas, jo tas ir auglis galu galā. Taču ražotāji izmanto sēra dioksīdu, kā arī pievieno daudz cukuru, lai saglabātu šos augļus svaigus un saldinātu garšu. Kā vieni no sliktākajiem piemēriem, kurus nevajadzētu lietot uzturā, domājot, ka tie ir veselīgi – ananāsu sukādes un žāvētas dzērvenes. Žāvētas dzērvenes vairāk tiek pagatavotas, lai garšotu pēc konfektēm. Lai gan tu joprojām saņem labu vitamīnu, minerālvielu un šķiedrvielu devu, tu neticami ātri vari pārēsties, kas gala rezultātā nav veselīgi, apzinoties pievienoto cukura daudzumu.

Brokastu batoniņi
Protams, brokastu pagatavošana prasa papildus laiku, kas bieži vien no rītiem ir diezgan limitēts. Tā vietā mēs domājam, ka granulu veida, pilns ar šķiedrvielām un olbaltumvielām pilnie brokastu batoniņi būtu piemērotas brokastis. Taču tā vis nav, jo šie mazie brokastu aizvietotāji ir piebāzti ar cukuru, kas nav tas labākais veids, kā sākt dienu. Un, lai gan daži šādi batoniņi tiek reklamēti kā šķiedrvielu, vitamīnu un olbaltumvielu pārpildīti rentefrit lån, faktiski šādas vielas ir ļoti maz. Ja tu meklē kaut ko ātri apēdamu pirms došanās uz darbu, tad paķer sauju riekstu, augli, vai, kamēr ģērbies, uzvāri olu.

Augļu sula
Augļu sula ir viena no lietām, kas ir tikpat kaitīga kā ēst brokastīs kaut ko cukurotu. Lielākā daļa no augļu sulām patiešām satur lielu cukura līmeni. Pat, ja uz iepakojuma rakstīts, ka tā ir 100% tīra no konservantiem, tā viss nebūs. Protams, augļu sula satur daudz vitamīnus, tomēr tā nav tik laba kā svaigi augļi.

Pārtika, kas nesatur cukuru
Bez-cukura pārtikas produktiem ir strauja tendence palielināties produktu tirgū. Šie zemu kaloriju produkti šķiet pārāk labi, lai būtu patiesība, tāpēc, ka tā arī nav. Lai aizvietotu saldinātājus, ražotāji pievieno produktiem cukurotu spirtu, nevis faktisko cukuru, kas it kā dod mazāku kaloriju saturu. Problēma ir tajā, ka organisms pārstrādā cukurotu spirtu savādāk nekā faktisko cukuru. Daļa no pārstrādes procesa notiek, kad ķīmiskās vielas kuņģī nosūta smadzenēm signālu, ka tiek pārstrādāts cukurs. Kad smadzenes domā, ka tiek patērēts cukurs, alkas pēc saldumiem palielinās. Daži pētījumi pat liecina, ka cilvēki, kas patērē vairāk diētiskos dzērienus iegūst daudz vairāk kalorijas.

Ātri pagatavojamā auzu pārslu putra
šāda putra nedara nekādu labumu veselībai. Tā ir aromatizēta, satur cukurus, un tādēļ arī daudz kalorijas. Ja vēlies ēst veselīgi un kā vienu no ēdieniem iekļaut brokastīs auzu pārslu putras, tad iegādājies vārāmās, kurām nepieciešams ilgāks pagatavošanas laiks forbrugslån, pretējā gadījumā neiegūsi nekādu labumu.

Sportošana – plusi un mīnusi

31Sportošana vairāk tiek atzīmēta kā pozitīva nodarbošanās ar visām tās sekām – laba veselība, skaists atlētisks ķermenis, priecīgs garastāvoklis. Taču, vai pastāv arī kādi slēptie akmeņi, kāpēc cilvēki nenodarbojas ar sportu un fiziskām aktivitātēm? Prestamos en linea Vai tas ir patiešām slinkums, vai kāds fizisks faktors, kas liedz domāt, ka sports ir kaut kas noderīgs. Šajā tekstā apkopoti visi plusi un mīnusi, kurus var saistīt ar sportošanu.

Sports – pozitīvā puse

Daudzi populāri sporta veidi ir komandas darbības, kas palielina cilvēku saskarsmes prasmes. Cilvēki mācās sastrādāties ar komandas biedriem, veidojot uzticēšanos un prasmi atrisināt domstarpības. Jaunie sportisti iemācās veselīgu konkurenci un sadarbību savā starpā, kā arī ir lielāka iespēja iegūt jaunus draugus.

Sports sniedz dalībniekiem jaunas dzīves prasmes. Katrs komandas, gan arī individuālais dalībnieks veicina noteiktas stiprās puses un attīsta jaunus talantus. Dzirdot uzslavas un sasniedzot kādus konkrētos mērķus, sportistam ceļas pašapziņa un veicina pozitīvu attieksmi pret turpmāku nodarbošanos.

Sports pats par sevi ir veselības etalons – nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm, cilvēks sadedzina kalorijas, veido spēcīgus muskuļus un nostiprina locītavas. Sportojot uzlabojas asinsrite un sirdsdarbība, tāpēc sportisti mazāk saskaras ar sirds slimībām.

Sasniedzot labus rezultātus, sports ir viens no labākajiem darbiem, ar kādu varētu pelnīt naudu. Augsti atmaksātiem sportistiem maksā gan valsts par tās vārda nešanu pasaulē, gan treniņa klubs, kā algu, gan prēmijas par sasniegumiem, gan arī inventāru firmas, par attiecīgā apģērba un zīmola reklamēšanu. Sports sniedz labu dzīves kvalitāti, kas mijās ar atpazīstamību visā pasaulē ar daudz faniem, kas par visu vairāk vēlas satikt sportistu.

Sports – negatīvā puse

Lai gan sports sniedz daudz priekšrocības, tas var kaitēt arī cilvēka pašapziņai un iegūt traumas. Traumas var būt uz neilgu brīdi, vai pat ilglaicīgi un, diemžēl, arī neatgriezeniski uz visu mūžu. Profesionālajā sportā pastāv daudz lielāks risks iegūt traumas, kas paliek ilglaicīgi, jo laktiņa ir pacelta ļoti augstu, kā arī bīstamības līmenis palielinās. Sportā pastāv arī atkārtotas traumas, piemēram, locītavu, saišu, muskuļu sastiepumu traumas, kuru dēļ vienmēr uz laiku aktivitātes jāpārtrauc.

Sportisti pārstāj gūt prieku, ja cieši koncentrējas tikai uz uzvaru. Uzvaras dēļ zūd jebkāda patika, ja galu galā ir tik daudz strādāts, bet rezultāti kā nav tā nav. Īpaši jaunieši un bērni nesaprot, ka sportā ir jāiegulda daudz laiks un visu nevar uzreiz sasniegt. Šādas, it kā neveiksmes, mazina pašcieņu un sportists sāk domāt, ka nav spējīgs sasniegt labus rezultātus.

Sporta aprīkojums var būt dārgs un dažkārt ļoti neizdevīgs. Īpaši komandas sportā, labam aprīkojumam ir jābūt ikvienam sportistam, taču gadās, ka ne visi iziet uz laukuma, kas nozīmē, ka aprīkojums ir gandrīz par velti iegādāts. It īpaši profesionālajā sportā noteikumi prasa pašas augstākās kvalitātes aprīkojumu. Ja ģimene nav pārāk nodrošināta un nespēj apgādāt bērnu ar nepieciešamo aprīkojumu, sports var kļūt par nepiedzīvotu sapni prestamos personales en linea.

Pārāk saspringtais grafiks, ko sportists pavada treniņos, var zaudēt saikni ar saviem mīļajiem cilvēkiem. Ģimene tiek atstāta novārtā, cerot uz mūžīgu sapratni un atbalstu. Taču, ja nav ne mazākā laika, ko veltīt saviem mīļajiem un mūžīgi esot izbraukumos uz spēlēm un sacensībām, saikne ar pārējie cilvēkiem var būt arī neatgriezeniska. Dažkārt šādiem sportistiem ir grūti veidot ģimeni, jo viņi reti kad ir mājās un nevar redzēt savu bērnus izaugam.

Ziemas aktivitātes visai ģimenei

“Mammu, ārā ir ļoti auksts – paliksim iekšā!” Neļauj, lai aukstais laiks attur tevi un tavu ģimeni no āra aktivitātēm credit online. Arī ziemas laikā var saglabāt savu fizisko formu un nodarboties ar dažādām aktivitātēm. Viss, kas ir nepieciešams – pienācīgi saģērbties. Jo kā saka: “Nav slikti laika apstākļi, ir tikai nepiemērots apģērbs.” Uzvelc galvā cepuri, apsien lielāku šalli un nodrošinies ar diviem cimdu pāriem. Galvenais ir izvēlēties sporta aktivitāti, kas sagādā prieku un jautrus brīžus visai ģimenei. Saglabāt sportiskās aktivitātes ziemas laikā liekas grūti, bet uz pavasari vienmēr jau vēlamies būt sportiski un izturīgi. Lai nodrošinātu sev un ģimenei izklaides un dedzinātu kalorijas, ieteikšu dažas aktivitātes, kuras ir piemērotas tieši ziemas apstākļiem.

Braukšana ar kamaniņām

Ja ārā ir bieza sniega kārta, dodies uz vietējo kalniņu un pavadi jautru dienu, braucot ar kamaniņām. Šāds sporta veids ir tikpat iespaidīgs kā viens aerobikas treniņš. Braukšana ar kamaniņām nodarbina vairākas muskuļu grupas, kuras nepieciešamas, lai vadītu. Kā arī piepūli rada došanās augšā uz kalnu, velkot aiz sevis ragavas. Patiesībā, dodoties augšā uz kalna sniedz vislielāko labumu ķermenim – kāpšana ir lielisks kāju muskuļu treniņš. Cik daudz kalorijas tu sadedzināsi šajā aktivitātē, tas ir atkarīgs cik braucienus veiksi. Ja kalns ir tik augsts, lai tikšana uz virsotni prasītu ap 30 minūtēm, tas nozīmē, ka viens šāds kāpiens var sadedzināt pat 240 kalorijas.

Distanču slēpošana

Distanču slēpošana ir viens no efektīvākajiem ziemas treniņiem, jo vienlaicīgi tiek nodarbināta augšējā un apakšējā ķermeņa daļa. Jebkurš slēpotājs apliecinās, ka tas ir grūts sporta veids, taču kalorijas tiek dedzinātas neprātīgā ātrumā. Aptuveni 30 minūšu slēpošana spēj sadedzināt 340 kalorijas. Kā vienu no priekšrocībām šai aktivitātei varētu piebilst, ka to var darīt pat tuvākajā piemājas parkā, turklāt bez maksas.

Kalnu slēpošana

Kaut arī pacēlāja biļetes un citi izdevumi padara kalnu slēpošanu par dārgu ziemas sporta aktivitāti, tas ir liels fitnesa treniņš un var nodrošināt jautrus piedzīvojumus visai ģimenei. Tas nav tik intensīvs kaloriju deglis kā distanču slēpošana, bet joprojām galu galā 30 minūtes slēpojot var sadedzināt vismaz 240 kalorijas. Lielākā daļa slēpošanas entuziasti ar šo sporta aktivitāti nodarbojas vairākas stundas no vietas, tāpēc kaloriju sadegšana var strauji palielināties.

Slidošana

Slidošana ir vēl viens ziemas sporta veids, kas ir lieliski pavadāms kopā ar ģimeni credit nevoi personale. Tāpat kā visiem sporta veidiem – cik ilgi tu ar to nodarbosies, tik liels būs gala kaloriju zudums. Slidošana, salīdzinājumā ar kalna slēpošanu ir lētāks sporta veids, turklāt, nav nepieciešams iegādāties slidu pāri, jo daudz halles piedāvā īrēt ekipējumu.

Hokejs

Varat savākties pāris draugi vai spēlēt komandu spēli pret kaimiņu ģimeni. Draudzīga konkurence var uzturēt slidošanu ilgāku un patīkamāku, un, jo ilgāk slido, jo, protams, vairāk kalorijas sadedzini. Taču, lai spēlētu hokeju, it īpaši bērniem, nepieciešams iegādāties speciāls aprīkojums. Ja ne ķiveres un ceļu sargi, tad vismaz koka nūjas ir nepieciešamas, elementārai hokeja spēlei.

Pikošanās

Laikā, kad sākušās ziemas brīvdienas, vecākiem un bērniem ir iespēja lieliski pavadīt laiku kopā. Ja ārā valda skaista balta ziema, tad spēles pa kupenām un pikojoties ir lieliska laika pavadīšana. Jūs varat pat sadedzināt no 200 līdz 400 kalorijām stundā. Sniega vīra celšana rada bērnos radošu domāšanu. Tāpat var lipināt kopā sniega cietoksni un spēlēt piku kariņus. Varat izveidot sniega eņģeļu koloniju visa pagalma garumā, noguļoties sniegā un ar rokām taisot spārnus.

Vasaras aktivitātes

Aktīvs dzīvesveids ir veselīga stāvokļa regulētājs, kas palīdz novērst un ārstēt dažādas slimības, kā, piemēram, depresiju, stresu, uzlabo sirds un asinsvadu veselību, novērš risku saslimt ar cukura diabētu, kā arī regulē ķermeņa svaru un novērš aptaukošanos. Vasaras sezona ir siltākā visa gada laikā, tāpēc, likumsakarīgi, ka brīvo laiku vēlamies pavadīt tieši ārpus telpām. Daudzi cilvēki tieši vasarā ņem atvaļinājumu, lai varētu izbaudīt visas priekšrocības. Fiziskā slodze ietver pastaigas, skriešanu, peldēšanu, riteņbraukšanu vai nodarbojoties ar konkrētu sporta veidu. Šie un daudzi citi pasākumi ir īpaši populāri šajā atpūtas sezonas laikā.

Nodarbojoties ar dažādām aktivitātēm, jāatceras svarīgākie komponenti:

 • Jāvelk cepure ar nagu un saulesbrilles
 • Valkāt vieglu apģērbu
 • Meklēt ēnainas vietas, kur atpūsties
 • Nodrošināt ķermeni ar pietiekamu ūdens daudzumu
 • Skatīties līdzi tam, ko ēd: izvēlēties pārtiku ar augstu ūdens saturu, piemēram, augļi, lapu zaļumi un citi dārzeņi

Organismam ir jābūt pielāgotam sportot karstā laikā. To var izdarīt, katru dienu noskrienot 10 līdz 15 minūšu krosu pirmās 10 dienas, un pēc tam tikai ilgāku laika posmu. Ja ķermenis ir pareizi pielāgojies sportam siltā laikā, tas samazina sirds ritma kustības, vēlāku dehidratāciju, kad nejutīsi tik bieži slāpes un tik strauji nekāpsies temperatūra. Jāatceras, ka nav ieteicams skriet tajā laikā, kad valda maksimālā temperatūra, kas iestājas ap pusdienas laiku.

Gan jau būsi dzirdējis, ka patstāvīgi dienā jāizdzer vismaz 8 glāzes ūdens. Ja nodarbojies ar sporta aktivitātēm, ūdens jāuzņem pat vairāk. Ja ķermenim pietrūks ūdens, šūnas būs izkaltušas un jutīsies vairāk noguris un var sākties galvas sāpes. Fitnesa eksperti uzsver, ka svarīgi ūdeni ir dzert vismaz 20 minūtes pirms treniņa un ik pēc 15 vai 20 minūtēm nodarbības laikā. Lielisks veids, kā laicīgi atvēsināties pirms treniņa ir ieiet aukstā dušā. Profesionāli sportisti, lai norūdītos skriešanai karstos laika apstākļos, vienā rokā uzvelk lateksa cimdu, kas pildīts ar ledus gabaliņiem.

Lai arī kādus atvēsinošos paņēmienus nebūtu izmantojis pirms treniņa, vienmēr ieklausies savā ķermenī. Vienmēr pastāv risks, ka spēcīgā saulē vari pārkarst. Ja sāc izjust reiboni, sliktu dūšu, mitrus sviedrus vai parādās vēl nebijušas elpošanas problēmas, nekavējoties pārtrauc treniņu un atpūties. Dažādām negaidītām situācijām, vislabāk nodarboties ar sportu, turot pie sevis mobilo tālruni, gadījumam, ja esi dabūjis saules dūrienu un vajag izsaukt ātro palīdzību vai pazvanīt kādam, lai aizved uz māju.

Apģērbam sportojot ir jābūt elpojošam, vieglam, un gaišas krāsas. Savā sportošanas komplektā ietver arī cepuri ar nagu, lai pasargātu sejas ādu no saules stariem un apdegumiem. Arī apģērbam vajadzētu būt ne pārāk atkailinātam, lai novērstu saules apdegumus uz pārējām ķermeņa daļām. Vienmēr lieto arī pret sauļošanās krēmu, kas vienlaikus aizsargā un mitrina ādu. Noteikti apskaties, vai dienas krēmā, kuru lieto, ir pievienots aizsargs SPF. Uzsmērē krēmu ne tikai uz lielākajām ķermeņa daļām kā kājas un rokas, bet arī uz ausīm, galvas ādas un kakla.

Vienmēr turi pa rokai sālītas uzkodas, kas atjauno sāļu daudzumu organismā. Sāļu izzušana var veicināt paātrinātu nogurumu un slāpšanu. Caur sviedriem mēs zaudējam svarīgos elektrolītus, kas regulē šķidruma līdzsvaru organismā. Šie elektrolīti galvenokārt sastāv no nātrija un kālija minerāliem. Lai ķermenis atgūtu šos elektrolītus, nepieciešams uzņemt ūdens devas un pārtika, kas ir bagāta ar minerāliem. Lai ātri nodrošinātu nātrija līmeni organismā, ieteicams ēst olīvas, sālītus riekstus vai ķirbju sēklas. Bet, lai iegūtu uzreiz abus nepieciešamos minerālus, izmēģini jogurtu ar zemu tauku saturu papildinātu ar ķirbju sēklām vai sagrieztu banānu.

Kāpēc cilvēkam ir jāsporto?

Lielākā daļa cilvēku zina, kas ir fiziskās aktivitātes, bet vai viņi zina, kāpēc tās ir tik svarīgas ikdienā? Tas nav tikai tāpēc, lai izskatītos nosvīdis un pārsportojies kā rāda televīzijas šovos, kā arī lai iegūtu lielus muskuļus kā supervaronim. Fiziskās aktivitātes lielākoties ir svarīgas, jo pasargā cilvēka virsbūvi un prātu. Bez fiziskām aktivitātēm mēs nejūtamies un neizskatāmies labi. Patiesībā, šie ir tikai daži iemesli, kāpēc jāpievēršas domām pat fiziskām aktivitātēm. Izlasi dažus iemeslus, lai iegūtu priekšstatu un saprastu, kāpēc tas ir tik forši – būt fiziski aktīvam.

1. iemesls: Fiziskās aktivitātes liek mums justies labi
Aktivitātes ir lielisks veids, kā likt justies laimīgam, vienalga, vai to dari vienatnē vai ar komandu. Ja esi piedzīvojis smagu dienu skolā vai darbā, ir radušās nesaskaņas ar otru pusīti vai vienkārši jūties kā no laivas izmests – kustoties un strādājot ar ķermeni var palīdzēt justies daudz labāk, sakopot domas un atpūsties. Papildus tam, kad fizisko aktivitāšu laikā tu padziļinātāk elpo, plaušas darbojas daudz raitāk un smadzenēs nokļūst daudz vairāk skābeklis, kas rada patīkamas sajūtas. Kad esi aktīvs un nodarbojies ar kādu sportu, dažreiz pat ir grūti domāt par to, kas tevi nomāc, jo prāts ir patīkami pacilāts. Fiziskās aktivitātes liek tev justies daudz labāk, jo paliec arvien spēcīgāks. Kad tu izdari lietas, kuras agrāk nespēji paveikt – jūties lepns un priecīgs par sevi.

2. iemesls: Fiziskās aktivitātes palīdz saglabāt svaru
Katru reizi, kad tu ēd pārtiku, jūsu ķermenis to uzņem kā degvielu. Pārtika sniedz enerģiju, kura ir nepieciešama pat vienkāršākajās lietās kā zobu mazgāšana un elpošana. Bet, ja organisms nespēj pietiekami izmantot visas kalorijas, kuras iegūsti no pārtikas, tās saglabājas un pārvēršas kā liekais svars. Fiziskās aktivitātes palīdz saglabāt svaru tieši proporcionāli augumam. Sportošana dedzina papildus kalorijas, kuras ir uzkrājušās dienas laikā.

3. iemesls: Fiziskās aktivitātes padara sirdi daudz veselīgāku un laimīgāku
Tava sirds ir svarīgākais orgāns, kurš strādā nepārtraukti, lai tu varētu dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Tā sūknē asinis caur ķermeni katru dienu visa mūža garumā. Fiziskās aktivitātes nodrošina labāku sirds darbību, jo ilglaicīga sēdēšana nekustīgā veidā var novest pie sirds darbības traucējumiem. Mēģini vismaz vienu stundu dienā nodrošināt sirdij aktivitātes, lai tā ir veselīgāka un priecīgāka. Vienalga, vai tā ir pastaiga ar suni, aerobika, svaru cilāšana, vai pat elementāra lapu grābšana, putekļu slaucīšana un uzsūkšana ar putekļu sūcēju.

4. iemesls: Fiziskās aktivitātes padara tevi stiprāku
Sportošanas laikā tiek nodarbināti visi muskuļi. Ja nenodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, muskuļi paliek arvien vājāki un vājāki, līdz gala rezultātā pat iešana pa trepēm un grāmatas pacelšana radīs nepatīkamu spēka izsīkumu. Katra aktivitāte padara muskuļus gan spēcīgākus, gan lielākus, kopsummā tu uzlabo arī vizuālo skatu. Muskuļiem paliekot spēcīgākiem, tu spēj izdarīt daudz vairāk lietas ilgākā laika posmā. Spēcīgi muskuļi aizsargā cilvēku no traumām, jo sniedz lielāku atbalstu locītavām.

5. iemesls: Fiziskās aktivitātes padara tevi elastīgāku
Vai tu vari pieskarties saviem pirkstgaliem bez skaļas iebļaušanās vai saliekšanās ceļgalos? Ja vari, tad zini, ka esi pietiekoši elastīgs, kas nozīmē, ka vari stiept savu ķermeni bez liekas piepūles. Taču, vecumam nākot, ķermenim ir tendence palikt arvien neelastīgākam, tāpēc ir svarīgi, lai tu visu laiku būtu aktīvs. Tad, kad ķermenis ir kļuvis elastīgāks, var nodarboties ar sportu, neraizējoties par biežiem sastiepumiem vai izmežģījumiem. Lai kļūtu elastīgāks, var nodarboties ar dažāda veida vingrošanas uzdevumiem, akrobātiku vai dejošanu (īpaši baletu). Populāra arī ir joga, kur attīsti ne tikai muskuļu elastību, bet arī iekšējo domāšanu.

Kā uzlabot fizisko sagatavotību?

Vai esi sācis nodarboties ar sportu un vēlies uzlabot savu fizisko sagatavotību? Bet tu nezini ko darīt, un kā to panākt? Tu vari doties pie personīgā trenera un uzzināt visu nepieciešamo informāciju, bet pirmajam ieskatam došu dažus padomus, kas vispārīgi ir nepieciešams, lai uzlabotu fizisko sagatavotību.

Ja tev ir nopietnas vēlmes un motivācija uzlabot savu fizisko sagatavotību, tad iesākumā vari veikt pētījumus internetā. Noskaidro, kādi ir pareizie ēdieni, kurus jālieto sporta laikā, kādi ir labie un kādi ne tik labie tauki, kādi vingrinājumi ir visefektīvākie, cik daudz spēka tev ir nepieciešams izmantot katrā vingrinājumā un daudz citus jautājumus. Tas var ievērojami palīdzēt iegūt labu fitnesa rutīnu un arī saprast, kas vēl nepieciešams veikt.

Kad esi izvēlējies pareizo rutīnu – cieši pieturies pie tās. Organizē savu rutīnu atbilstoši izpētītajiem parametriem. Konsultējies ar fitnesa ekspertiem, kādi būtu vislabākie laiki sportot, un kādās dienās kuri vingrinājumi nepieciešami. Treneri bieži vien izveido individuālus treniņa plānus, kas paredzēti, zinot tavas ikdienas gaitas un uzturu. Piemērs labai rutīnai varētu būt:

 • Pirmdiena – pietupieni vai pamata vingrinājumi kāju muskulatūrai
 • Otrdiena – kardio treniņš un roku, muguras vingrinājumi
 • Trešdiena – atslodzes diena
 • Ceturtdiena – strādā ar visām muskuļu grupām
 • Piektdiena – kardio treniņš
 • Sestdiena – atslodzes diena
 • Svētdiena – svara vingrinājumi, svarcelšana

Fiziskās sagatavotības pamatā ir kaloriju patēriņš. Neēd, kad esi emocionāls, bet ēd, kad jūties izsalcis. Pēc tam sadedzini šīs iegūtās kalorijas, lai neveidojas liekas tauku rezerves tavā organismā. Veic pavisam nelielas izmaiņas, kas būtiski izmainīs tavu fitnesu – dzer ūdeni nevis sodas dzērienus, apēd ābolu saldumu vietā. Apmēram 30 minūtes pirms nodarbojies ar sportu, izdzer vienu glāzi ūdens. Tas liks sajust sātu un nevēlēsies kaut ko apēst nodarbības laikā. Sabalansēts uzturs ir ļoti svarīgs ikvienam, kas nodarbojas ar fitnesu.

Ik pēc kāda laika palielini savu vingrojumu skaitu, neļaujot ķermenim atslābt. Ja bez piepūles vakar veici 50 pietupienus, tas nozīmē, ka ķermenim tā jau ir norma, un viņš var paveikt vēl vairāk. Šodien pamēģini jau par 5 pietupieniem vairāk. Palielini savus vingrinājumus ar mēru, necenties uzreiz divkāršot visu skaitu.

Neliec pārāk daudz ticības uz reklāmām! Patiesībā, tev pat vajadzētu ignorēt visas veselīgā uztura reklāmas, jo ļoti daudz no tā visa darbojas tikai kā mārketinga triks. Neuzticies skaistam krāsainam uzrakstam, ka nometīsi svaru pāris dienās, ēdot šo un citu produktu. Turies pie veselīga uztura, ēd to, ko patiešām iesaka dietologi un pieturies pie vingrinājumu veikšanas.

Dažreiz apnīk trenēties, kam par iemeslu varētu būt pēkšņs motivācijas zudums. Lielisks motivācijas pacēlājs ir daudzās fitnesa fotogrāfijas – tās patiešām lieliski noder tiem, kuriem zūd motivācija. Kas var būt labāks par skaistu ķermeni, tāpēc, esi motivēts uz šādu mērķi. Internetā ir publicēti daudzi veiksmes stāsti, no kuriem var mācīties nepadoties un sasniegt savus mērķus.

Tu vari periodiski arī novērtēt savu fizisko sagatavotību. Protams, tu nevarēsi jau pēc divām nodarbībām redzēt kādus uzlabojumus, taču cītīgi strādājot, to var redzēt jau pēc pāris nedēļām. Tu vari salīdzināt, par cik centimetriem ir palielinājies tavs muskuļu apkārtmērs rokām vai arī cik ātri vari pievarēt 100m distanci. Šos mērījumus ik pa laikam uzskaiti, tā tu visu laiku redzēsi savus uzlabojumus. Atceries, ka tavs noliktais mērķis uzlabot fizisko sagatavotību var izmainīties tikai ilgtermiņā, tāpēc katru dienu nav vērts veikt šos kontroles mērījumus.

Izbaudi pastaigas svaigā gaisā

Dažiem pastaigas varētu likties grūts uzdevums. Vai tavs attaisnojums ir “Es esmu pārāk noguris”? Nenodarbojoties ar āra aktivitātēm, tu izlaid patiešām jauku un patīkamu nodarbi, kā arī iespēju uzlabot savu veselību un cīnīties pret dienas saspringumiem. Ar atvērtu prātu, labu mūziku un labu maršrutu, pastaigas var kļūt par mīļāko meditatīvo hobiju.

Pirms dodies pastaigā, noteikti pārliecinies, kāds laiks valda ārā. Staigāšana nebūs ļoti patīkama, ja būs ļoti karsts, stindzinoši auksts vai pārāk lielas lietus gāzes. Arī tad, ja ārā valda skaista ziema, ir jāuzmanās, lai pēkšņi nepaslīdi uz ledus un neiegūsti savainojumus.

Pastaigām nepieciešams ērts un brīvs. Ja dosies ārā nakts tumšākajā laikā, tad atceries par drošību, un nēsā atstarojošus elementus. Ļoti svarīga loma pastaigām ir piemēroti apavi. Neļauj, lai kājas jūtās neērti un tiek noberztas. Sāpošas kājas būs viens no pamatnoteikumiem, kāpēc vairs nevēlēsies turpināt pastaigu un atgriezīsies mājās.

Domā par pastaigu kā piedzīvojumu. Pastaigas laikā ir iespējams ieraudzīt daudz apskates objektus, ko iespējams, nekad agrāk nebiji pamanījis, jo aiztraucies ātri garām savā transporta līdzeklī. Pastaigājoties atbrīvo savu prātu un domā par siltām vēja brīzēm tavā sejā. Pasaule ir pilna ar daudz stimuliem, kurus mūsu smadzenes nesēj apstrādāt vienlaicīgi. Pat tad, kad staigāsi pa vienu un to pašu maršrutu atkal un atkal – būs lietas, kuras ievērosi pirmo reizi. Ja tu dodies pastaigā pa nepazīstamu vidi, vienmēr paturi prātā iespēju apskatīties telefona navigācijā savu atrašanās vietu. Ja esi izvēlējies pavisam svešu vietu, kur pastaigāties, turklāt vēlies to darīt dienas tumšākajā laikā, noteikti dodies ar kādu kompāniju vai paziņo tuvākajiem cilvēkiem, kurp dodies.

Ir divas lietas, kas padara tavu pastaigu pavisam patīkamu: ūdens un mūzika. Mūzika saglabās tavās kājās tempu, un ūdens uzturēs aktīvu un enerģijas pilnu visas pastaigas gaitā. Ja dodies pavisam garā pastaigā, vari paņemt arī līdzi mugursomu un iesaiņot kādu riekstu paciņu vai augļus.

Lai gan garas pastaigas nāk par labu veselībai, sākumā nepārsteidzies ar slodzi un veic īsas pierašanas pastaigas. Pastaigājies savā apkaimē un pazīstamā parkā, kā arī tikai pa plakanu reljefu. Fitnesa eksperti uzskata, ka arī īsas pastaigas uzlabo veselības stāvokli, pazemina asinsspiedienu, nomierina sirds ritmu un palīdz svara zudumā. Tad, kad kājas jau būs apradušas ar īsām pastaigām, vari veikt jau lielākus maršrutus. Uzreiz nesāc ar garām pastaigām katru dienu, vari ieturēt pa vidu kādu brīvas dienas pauzi.

Pastaigas var būt ļoti interesantas, ja dodies kopā ar draugiem. Baudīt pastaigu ar sarunāt ir vēl jautrāk, nekā vienam doties ceļā. Tāpat arī dodoties ar kādu kopā, ir daudz drošāk, ja notiek kāds negadījums.

Tu vari pamainīt maršrutus, kurp doties katru dienu, bet tāpat arī izmainīt dažādus dienas laikus. Tu vari doties pusdienlaikā, no rītiem, krēslas stundās. Ir daudz faktori, kāpēc cilvēki izvēlas pastaigāties noteiktos laikos. Tie, kas vēlas doties pastaigās klusumā, vislabāk to dara dienas rīta pusē, jo daudzi cilvēki strādā un bērni ir skolā. Citi labprātāk izvēlas vakara stundas, jo pa dienu ir pārāk liela svelme. Saullēkts vai saulriets ir fantastisks laiks dabas baudītājiem, it īpaši, ja pastaigas var veikt gar jūras krastu.

Padari savas pastaigas kā pārdomu laiku. Tās var apvienot ar meditācijas kursiem, klusi domājot pie sevis vai vienkārši dziļi elpojot. Tas neprasa nekādas papildus izmaksas, kā vien ievērojamu emocionālu un garīgo dimensiju.

Esi aktīvs!

Aktivitātes padara cilvēku veselīgāku un spēcīgāku. Atšķirībā no uztveres, ka aktivitātes ir kaut kas garlaicīgs, nepieciešams domāt par to kā ko jautru un patīkamu. Aktivitātes ir dzīvesveids, kas piemērots tieši tev. Lai tu būtu aktīvs, ir nepieciešams tikai atrast īsto nodarbi un noteikt saprātīgus mērķus. Lai turpinātu nodarboties ar aktivitātēm, jāatrod arī pareizie motivācijas avoti.

Lai kļūtu aktīvs, nevajag uzreiz lēkt lielos maratonos un taisīt ekstremāli daudz pietupienus – var sākt ar pastaigām. Sakumā pietiek ar 15 līdz 20 minūtēm pastaigas ap tuvāko apkārtni, lai ķermenis pierastu pie slodzes. Staigā ērtā tempā, pietiekami ātri, lai varētu nedaudz izsist sviedrus un iegūt labumu no treniņa. Izmanto katru iespēju kaut vai nedaudz pastaigāt, tā vietā, lai izmantotu transportu. Piemēram, dodoties uz darbu, nebrauc ar transportu, bet dodies ar kājām vai velosipēdu, ja tas atrodas pārāk tālu. Ja tev liekas garlaicīgi doties garās pastaigās, ņem līdzi mūzikas atskaņotāju, audio grāmatas vai vienkārši sazvanies ar draugiem.

Pētījumi liecina, ka sēdošs darbs ļoti samazina cilvēka aktivitātes līmeni. Ilglaicīgi sēžot, var negatīvi ietekmēt vispārējo veselību un dzīves ilgumu. Ja darbā sēžat vismaz vairākas stundas no vietas, vienkāršākais, ko tu vari izdarīt, lai nodrošinātu aktivitātes – piecelties un izstaipīt kājas. Jo biežāk tu piecelsies, jo enerģiskāks būsi arī darba dienas beigās. Ļoti populāri ir trenažieri skrejceļi, kas paliek arvien populārāki darba vietās, kur ilglaicīgi jāsēž. Ar skriešanu var nodarboties arī mājas apstākļos, lai ķermenis atgūstas no sēdēšanas.

Tev pat nav jāatstāj sava māja, lai sāktu nodarboties ar dažādām aktivitātēm. Tu pat vari nepārtraukt skatīties televīziju, to darot. Piekop dažādus stiepšanās vingrinājumus un ievies sev veselīgu vakara rutīnu. Protams, apvienojot dažādus stiepšanās un pievilkšanās vingrojumus ar pastaigām, var iegūt labas ķermeņa formas. Pēc pastaigām vai skriešanas, stiepšanās palīdz izsargāties no traumām. Ja tu, piemēram, izdomā uzspēlēt basketbolu pirmo reizi gadā, varētu sagaidīt nākamā dienā sāpes, ja nebūsi pēc tam izstaipījies.

Atrodi savu mīļāko nodarbošanos, lai hobijs būtu patiešām patīkams, ko gribētu darīt katru dienu. Nav obligāti jābūt profesionālim, lai nodarbotos ar kādu sporta veidu. Tu to vari darīt amatiera līmenī, spēlējot kopā ar draugiem, privātā pagalmā. Daži piemēri, no kādiem varētu izvēlēties savu jauno hobiju:

Tradicionālie un komandu sporta veidi:

 • basketbols
 • futbols
 • teniss
 • volejbols
 • un citi

Taču, ja neesi tradicionālā sporta cienītājs, bet tāpat vēlies būt aktīvs, vari izvēlēties citu sfēru:

 • frisbijs
 • peintbols
 • golfs
 • un citi

Ja konkurences un sacenšanās gars nav tas, kas tev patīk, tu vari doties pārgājienos pa mežu vai parku, klausīties dabas skaņas, meditēt un tāpat būt aktīvs. Tā tu vari veikt ekskursijas uz nacionālajiem parkiem, vēsturiskiem pieminekļiem un daudz citām apskates vietām, kur neesi bijis. Tas ir viens no lētākajiem veidiem, kā būt aktīvam un tajā pašā laikā novērtēt dabas skaistumu.

Ja tev ir problēmas ar sevis disciplinēšanu un rutīnas saglabāšanu, tu vari nodoties aktivitātēm instruktora un trenera vadībā. Pieraksties uz regulārām aerobikas nodarbībām, jogu vai pilatēm. Tikšanās publiskā vietā ar svešiniekiem var būt labs veids kā sevi motivēt, lai neatpaliktu no pārējiem un veiksmīgi izpildīt vingrinājumus. Ja esi gatavs nodoties sporta nodarbībām trenera pavadījumā, vari doties arī uz baseinu vai trenažieru zāli.

 • Aerobikas nodarbībās tiek nostiprināta sirds un asinsvadu sistēma.
 • Zumba ir jautra un enerģiska aerobika ar deju soļiem.
 • Jogas vingrinājumi palīdz ķermenim atbrīvoties un būt elastīgam.
 • Pilates ir dažādas kombinācijas, kas apvieno spēku un aerobo jogu.

Dedzini kalorijas mājās

Cilvēkiem ar saspringtu darba grafiku nav iespēja aiziet uz sporta zāli. Vai tas nozīmē, ka viņiem nav iespēja tikt pie perfektām ķermeņa līnijām? Nebūt ar ne. Pastāv daudzas aktivitātes, kuras īsā laika posmā dedzina tik daudz kalorijas, ko cilvēki sasniedz vienā aktīvā sporta zāles apmeklējumā. Noskaidro, kādi ir lielākie kaloriju dedzināšanas veidi, tepat mājas un pie mājas apstākļos.

Skrituļošana

Sadedzinātās kalorijas: 30 minūtes sadedzina 425 kalorijas.

Skrituļošana ir pirmā aktivitāte mūsu sarakstā, kad runa ir par tauku un kaloriju spridzināšanu īsā laika posmā. Vienlaicīgi tiek nodarbināti gan roku, gan kāju, gan vēdera muskuļi. Šī nodarbe nerada pārāk lielu stresu ceļgaliem un citām locītavām. Protams, šis ir samērā bīstams sporta veids, tāpēc vēlams iegādāties ķiveri, plaukstu sargus, ceļgalu sargus un elkoņu sargus.

Skriešana

Sadedzinātās kalorijas: 30 minūtēs sadedzina 374 kalorijas.

Tipiskam skrējējam formas ir gludas un izteiktas, jo darbojas lielākie ķermeņa muskuļi, kas to nodrošina – kājas, dibens un vēdera muskuļi. Tieši šie muskuļi ir atbildīgi par intensīvāko un ātrāko tauku dedzināšanu katra cilvēka organismā. Lai iegūtu visas skriešanas priekšrocības, uz katra soļa šūpo līdzi savas rokas tuvu pie ķermeņa. Ieslēdz fonam ritmisku mūziku, lai skriešana būtu patīkamāka. Vari nodarboties ar skriešanu kopā ar draugiem, jo būsi pārsteigts, cik tālu var aizskriet vienas pusstundas laikā, tāpēc ar kādu kopā būs daudz interesantāk atklāt jaunas neredzētas vietas.

Lēkšana ar lecamauklu

Sadedzinātās kalorijas: 30 minūtēs sadedzina 340 kalorijas.

Šim treniņam ir jābūt vienam no saraksta augšgalā. Tas ir viens no veidiem, ko dara profesionāli bokseri, kad trenējas sacensībām. Lecamaukla ir iedarbīgs vingrinājums ikvienā sporta zāles treniņu programmā, kuru atbalsta visi spēcīgākie sportisti svara un ķermeņa elastības uzturēšanā. Vislabāk izmanto lecamauklu ar rokturiem, kas garuma ziņā sniedzas līdz padusēm. Aktīvi veic palēcienus, ik pa laikam atpūšoties, bet neieturot pārāk ilgu pauzi kā tikai padzeroties ūdeni. Necenties lekt uz pilnas kājas, pretējā gadījumā kāju locītavas sāks sāpēt un nespēsi ilgi sportot.

Hula – Hoop riņķa griešana

Sadedzinātās kalorijas: 30 minūtēs sadedzina 300 kalorijas.

Lai iegūtu skaistu ķermeni vari izmantot šo metodi, lai dedzinātu liekās kalorijas. Tu pat vari skatīties savu iemīļoto televīzijas raidījumu un vienlaicīgi dedzinot kalorijas. Sportošana nav nemaz tik vienkārša kā var likties. Jo riņķis ir pietiekami smags, liels, un jāgriež vismaz 30 minūtes, vēl labāk, ja stundu tiek trenēts vēders. Riņķim ir jābūt tik lielam, lai noliekot to sev priekšā, tas sasniedz krūšu augstumu.

Dejošana

Sadedzinātās kalorijas: 30 minūtēs sadedzina 221 kalorijas.

Šis varbūt nav lielākais kaloriju dedzināšanas sporta veids, taču joprojām lieliska laika pavadīšana un metabolisma strauja veicināšana. Dejošanai sarakstā ir tādā nozīmē, kā ieslēgt mājās mūziku un skaļi dziedāt līdzi, lēkāt uz dīvāna un dejot pa visu istabu. Galvenais ir saglabāt tempu un nepagurt pie lēnām dziesmām. Izvēlies dziesmas ar ātru ritmu, piemēram, latīņu vai marša ritmu, kā arī neatpūties starp dziesmām.

Enerģētiska pastaiga

Sadedzinātās kalorijas: 30 minūtēs sadedzina 170 kalorijas.

Pastaigas ir ikdienas pasākums, ko mēs darām ik uz soļa. Tikai nedaudz pieliekot soli un iegūstot enerģiskāku ritmu, tu esi ieguvis lielisku sporta aktivitāti. Tā vēl joprojām ir iespēja pavadīt kopā ar draugiem, jo pastaigai ātrā solī nevajadzētu traucēt vienmērīgai sarunai. Tiek darbināti visi muskuļi, tādējādi dedzinot taukus uz kājām, dibena un vēdera. Veic ātrus soļus, saglabājot ķermeni vertikālā stāvoklī un šūpinot rokas uz priekšu un atpakaļ.